.

Пост-реліз "50-річчя Спеціальної Олімпіади – революція інклюзії людей з відхиленням розумового розвитку".
 

      20 липня 2018 року ГО "Спеціальна Олімпіада України" провела прес-конференцію під назвою "50-річчя Спеціальної Олімпіади – революція інклюзії людей з відхиленням розумового розвитку".
У прес-конференції взяли участь: Сергій Комісаренко – Президент Спеціальної Олімпіади України, академік НАН та НАМН України, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Катерина Кудрявцева – член команди Спеціальної Олімпіади України, володарка 2-х золотих, 3-х срібних і 2-х бронзових медалей, які вона виборола на Всесвітніх зимових і літніх іграх Спеціальної Олімпіади, Валерій Карпунцов – Народний депутат України, Олег Волков - член Виконкому НОК України, Євгеній Імас - Ректор Національного університету фізичного виховання та спорту України, Станіслав Довгий - президент Малої академії наук України, Олеся Самойленко – консультант Апарату Прем’єр-Міністра України, помічник Урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю, Людмила Свіженко - начальник відділу Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, громадські активісти та представник ЗМІ.
Президент СОУ академік Сергій Комісаренко у своєму виступі акцентував увагу на тому, що 20 липня практично весь світ святкує 50 річчя Спеціальної Олімпіади, яка дуже популярна і знана у світі, але зовсім невідома в Україні. Він розповів, що Спеціальна Олімпіада (СО) була заснована в Чикаго 20 липня 1968 року сестрою Президента США пані Юніс Кеннеді Шрайвер. СО є найбільш чисельною міжнародною спортивною організацією людей з інвалідністю у світі, визнаною неурядовим членом ООН і Міжнародним Олімпійським Комітетом. Сьогодні Спеціальна Олімпіада опікується 5 млн. людей з обмеженими інтелектуальними можливостями у 175 країнах світу, 80 відсотків яких знаходяться за межами Сполучених Штатів, понад 1 мільйон - у Китаї та Індії. 
Сергій Комісаренко повідомив у чому полягає відмінність Олімпіад, Паралімпіад і Дефлімпіад від Спеціальної Олімпіади: «Олімпіади, Паралімпіади і Дефлімпіади є спортом вищих досягнень. Це обмежена кількість людей, які постійно тренуються, отримують стипендії за спортивні досягнення. Україна є одним з лідерів, зокрема, у паралімпіаді. Натомість Спеціальна Олімпіада – зовсім інша, бо мета СО полягає у тому, щоб надати якісний доступ до занять спортом та активного відпочинку людям з обмеженими розумовими можливостями. Це збільшить впевненість таких спортсменів у своїх силах, покращить загальну якість життя, сприятиме доступу до системи соціального обслуговування, відкриватиме перспективи трудової діяльності та, як результат, забезпечить активнішу інтеграцію в життя суспільства. На відміну від спорту найвищих результатів, медалі-це важливий результат, але не головний. Важливіше — вплив систематичних спортивних занять на здоров'я та соціальну адаптацію атлетів, а також взаємовідносини між батьками й атлетами. Він також наголосив на тому, що ще одна мета СО — змінити на краще, гуманізувати ставлення суспільства до людей з обмеженими можливостями, як до рівноправних громадян нашої країни, що потребують нашої допомоги. «Стан гуманізму, розвитку кожного суспільства можна визначити по таких критеріях: ставлення до дітей, ставлення до людей похилого віку і ставлення до людей з обмеженими можливостями. Я б навіть поставив на перше місце ставлення до людей з обмеженими можливостями. Країна може бути дуже розвинена економічно, але якщо вона не відповідає цим й іншим важливим критеріям, вона ніколи не стане прикладом для іншого світу», - сказав президент СОУ. 
Розповідаючи про Спеціальну Олімпіаду України (СОУ), Сергій Комісаренко зауважив, що СОУ є всеукраїнською громадською неприбутковою організацією людей з інвалідністю, яка є складовою організацією Всесвітньої Спеціальної Олімпіади. Рух Спеціальної Олімпіади України почався ще з середини 1990 років, але офіційно вона була зареєстрована в Міністерстві юстиції України у 2002-му. «З того часу СОУ бере участь у всіх Всесвітніх Іграх Спеціальної Олімпіади, у Європейських Іграх та багатьох міжнародних змаганнях Спеціальної Олімпіади. СОУ має осередки в 21 області, де за її програмою тренуються понад 16 тисяч українських спортсменів з розумовими вадами. Атлети СОУ вибороли понад 280 золотих, срібних і бронзових медалей на Олімпійських іграх Спеціальної Олімпіади», - сказав він. Сергій Комісаренко також наголосив на тому, що СОУ не має підтримки від держави: «Ми офіційно існуємо 16 років. На превеликий жаль, ми практично не маємо підтримки нашої держави. Країни СНД, колишні республіки СРСР, всі мають Закон про розвиток фізичної культури і спорту, де прописано, що держава підтримує НОК, паралімпійців, дефлімпійців і Спеціальну Олімпіаду. На превеликій жаль, тільки в України не визначена в Законі підтримка СОУ». Він також сказав, що спонсорами СОУ є іноземні компанії в Україні – це Кока-кола, МакДональдз, MetLife. 
Закінчуючи виступ президент СОУ Сергій Комісаренко сказав: «Я дуже сподіваюсь, що в нашій країні СО поступово набере обертів. Будь ласка, поширюйте інформацію про СО, зрозумійте наскільки це важливо і для тих людей які мають вади у розумовому розвитку, і для нас з вами». 
Член команди СОУ Катя Кудрявцева, яка виборола на Всесвітніх зимових і літніх іграх Спеціальної Олімпіади 2 золоті, 3 срібні і 2 бронзові медалі сказала, що СОУ – це спосіб її життя. Доповнюючи Катерину її батько і тренер Сергій Кудрявцев розповів: «Ми познайомилися з СОУ 20 років тому. У Каті дуже серйозні вроджені вади опорно-рухової системи. Ми почали бігати. Почали з десяти метрів. Десять метрів пробігли, десять метрів пройшли і так поступово добігли до напівмарафону, коли Катя пробігла разом зі мною 21 км. Через 4 роки після початку тренувань вона мені сказала, що її ноги самі біжать. Що можна сказати про те, як заняття спортом впливають на наше фізичне тіло і не тільки? Буває, що Катя ледве йде на тренування, а повертається – летить, як пташка. Одразу ставить масу запитань, з’являється інтерес до багато чого. Займаючись спортом, ми не ставили якихось цілей, бо цілі напружують. Ми просто регулярно займалися. Я не можу сказати, які зусилля витрачають спортсмени професіонали, однак, певен, що професіоналам треба повчитися у наших атлетів самовіддачі, витримці, терпінню». Сергій Кудрявцев зауважив, що заняття спортом і участь у змаганнях Спортивної Олімпіади України повністю змінили його дочку: «Ми їздимо на змагання. Це нові враження, новий спосіб життя. Одним словом, спорт змінює все, а, головне, такі циклічні види спорту, як біг, лижі, плавання - вони дуже добре впливають на дихальну систему, на серцево-судинну систему. Хочу вам всім побажати, щоб ви всі займалися спортом і залучали своїх дітей». 
Народний депутат України Валерій Карпунцов зазначив: «У нас, нажаль, багато є людей з обмеженими можливостями. Це і з фізичними, і з розумовими, нажаль, ще нам війна додала скалічених людей. Цей сегмент дійсно потребує уваги. Ваш захід якраз і покликаний привернути увагу суспільства. Ми будемо і публікаціям, і іншими заходами закликати владу і той же бізнес, якого вам бракує для того, щоб організовувати роботу СО, звернути на вас більшу увагу». Народний депутат згадав сказане Сергієм Комісаренком, який у своєму виступі наголошував, що виключно в Україні, на відміну від інших країн СНД, не визначена в Законі про розвиток фізичної культури і спорту підтримка СОУ і сказав, що треба «відновити цю несправедливість, яка є, відновити саме увагу держави до СОУ через закон, або постанову прийняти». Валерій Карпунцов також сказав, що у конференц-залі присутнє керівництво правничої групи «Колегіум», «яка повністю буде обслуговувати СОУ на волонтерських засадах». Насамкінець Народний депутат зазначив: «Думаю, що і публічними і іншими заходами ми будемо допомагати. Залучайте і мене. Буду старатися, роблю і робитиму. Це дуже приємно і гарно, коли є люди, а їх повинно бути більше, які віддають частину свого часу, для того, щоб більше нас було здорових у суспільстві і ми всі відчували себе рівними, щасливими в нашій прекрасній державі». 
Ректор Національного університету фізичного виховання та спорту Євгеній Імас привітав всіх присутніх з ювілеєм СО. Свій виступ він зосередив на необхідності підготовки спеціалізованих тренерів для роботи з спортсменами, що мають обмежені можливості. «У нас є спеціальна Кафедра неолімпійського адаптивного спорту, де ми готуємо професійних викладачів, хоча, безумовно, цього недостатньо. У нас в країні в рамках нашої галузі працює чотири спеціалізованих виші: в Києві, Львові, Дніпрі і Харкові. Сьогодні у 112 вузах є факультети фізичної культури і спорту, де СО аж ніяк не розвивається, вона у наших вишах представлена в дуже малому обсязі. Безперечно, це треба міняти і виступати з ініціативою таких змін, бо, щоб розвивати таких дітей і людей, потрібно мати спеціальних викладачів. Слава Богу, що у Каті Кудрявцевої є такий батько, який присвятив її тренуванням своє життя, але таких людей мало і тренерів таких мало. Я зі свого боку на себе також беру ініціативу активізувати цю справу. У нас є Секція з фізичної культури і спорту Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України, я поставлю це окремим питанням і у себе на ректораті, і в інших вишах, і в Міносвіти. Ще раз хочу подякувати Сергія Васильовича і всіх, хто до цієї справи причетний, будемо на себе брати ініціативу і дедалі більше це розвивати, бо це наш обов’язок і громадянський, і професійний». 
Член Виконкому НОК України Олег Волков зазначив, що прес-конференція наштовхує його на дуже багато думок. «Перш за все, як ми почали змінювати акценти в нашому житті сьогодні. Чим сьогодні займається журналістика в суспільстві. Якби тут була якась скандальна тема, тут було б повно в залі. Соціально значуща тема, болюча тема для багатьох людей, нажаль, сьогодні залишила зал напівпорожній. Це дуже важливо. Я був на зимовій Спеціальній Олімпіаді на Алясці в Анкориджі і був здивований, як американське суспільство приймало Спеціальну Олімпіаду. На кожного спортсмена було до сотні волонтерів. Суспільство було до цього готове, журналісти висвітлювали змагання СО так широко і повно, як, скажімо, у нас висвітлюється скандальна тема. Тобто суспільство жило цією Спеціальною Олімпіадою, із співчуттям ставилося до батьків і спортсменів, створювало умови, щоб і спортсмени, і їхні батьки комфортно себе почували у суспільстві. Оце найголовніше. Я не забуваю, що представляю НОК і хочу сказати, що всі знані спортсмени обов’язково зустрічаються з представниками СОУ. Вони намагаються чим можуть їм допомогти, але, безумовно, треба увага суспільства. У цьому контексті я не думаю, що йдеться тільки про гроші. Потрібна робота ЗМІ, які мають донести до всіх людей, зачепити серце всіх здорових, щоб вони знали, що таке нещастя може бути в кожного, але ми всі рівні перед життям». 
Консультант Апарату Прем’єр-міністра України, помічник Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю Олеся Самойленко сказала: «Хочу передати слова вдячності тим людям, які рухають СО в Україні у цих складних умовах і дають розвиватися дітям у тому, в чому вони є сильними. Я є мамою хлопчика з інвалідністю. Моєму синові 13 років, в нього аутизм і єдиною його сильною стороною є спорт. Він дуже гарно плаває і ми бачимо, що в спорті він міг би реалізуватися. Я є регіональним директором Спеціальної Олімпіади у Вінницькій області. Хотіла би сказати про ініціативу по областях, де регіональними директорами є здебільше батьки дітей з інвалідністю, які є мотивовані у тому, щоб їх діти реалізовувалися у тому, у чому вони сильні. Дійсно, вся ця діяльність відбувається на волонтерських засадах. Надзвичайно важко проводити заходи, розвивати напрямок, коли тобі постійно потрібно вибивати підтримку. Дуже важливо, щоб цей напрямок розвивався системною». Вона також зауважила, що українське суспільство мало поінформоване про Спеціальну Олімпіаду. «Нам треба працювати над просвітницькою діяльністю, бо люди просто не розуміють, що це таке СО. Це ж українські і міжнародні змагання. Наші чудові спортсмени представляють Україну на цих міжнародних змаганнях. Ми повинні говорити і про ту мотивацію, яку повинні мати і спортсмени, і тренери, які їх готують. Це настільки багато системних питань над якими нам треба працювати. Наостанок, підсумовуючи хочу сказати, що дуже часто говорять статистикою, вимірюючи все у цифрах, але коли ми говоримо про конкретну одну дитину, ми бачимо її життя, ми бачимо її можливості і коли не створені умови для її реалізації, фактично ми говоримо про те, що дитина позбавлена права на реалізацію у тому, в чому вона є сильною. Я дуже вдячна всім і впевнена, що разом, об’єднавши свої зусилля, ми зможемо досягти того, щоб СО отримала належну підтримку і мала системний розвиток в Україні», - сказала Олеся Самойленко.