З 22 по 29 травня у Старому Світі пройшов 22-й Європейський футбольний тиждень (ЄФТ). Це основна футбольна подія у календарі Спеціальної Олімпіади, яка проводиться щорічно з 2000 року. До нього долучилось 45 країн, понад 35 000 учасників. Проведено 350 різноманітних події і понад 45 занять із тренерами. Амбасадорами ЄФТ є відомі європейські футболісти. В Україні амбасадором Спеціальної Олімпіади України (СОУ) є колишній нападник ФК «Шахтар» Андрій Воробей.
Європейський футбольний тиждень – спільний проєкт Спеціальної Олімпіади та УЄФА. Він покликаний створити можливості для залучення до гри у футбол якомога більше дітей і молоді з відхиленнями у розумовому розвитку, допомогти їм соціально адаптуватися, зрозуміти свою рівність і гідність, а членам суспільства – відчути свою відповідальність перед людьми з обмеженими можливостями. ЄФТ Спеціальної Олімпіади доводить, що спортсмени з відхиленнями інтелекту, які тренуються і грають в одній команді зі спортсменами без таких відхилень в Об’єднаний футбол (Unified football), бачать, що включення у суспільство через спорт є досяжною метою!
Для українських футболістів СОУ Європейський тиждень футболу розпочався ще 20 травня на Міжнародному турнірі Спеціальної Олімпіади Європи Євразії з Об’єднаного футзалу. У змаганнях також взяли участь команди Литви, Латвії, Естонії, Бельгії й Монако. У підсумку змагань наші
хлопці посіли 5-те місце. До української делегації входили спортсмени Кмитівської спеціальної школи-інтернату разом із партнерами зі Стрижівського ліцею Коростишівської громади Житомирської області і два тренери. До речі, це перші міжнародні змагання для українських спортсменів з відхиленнями у розумовому розвитку з початку пандемії, з осені 2019 року. Як зазначив воротар команди СОУ Олександра Магдун, ця поїздка стала «мов ковток свіжого чистого повітря для наших спортсменів. Ставлення оточення до українців неймовірне»!
Після футбольного турніру українська делегація потренувалась і зіграла товариський матч з флорболу та взяла участь у тренінгу молодіжних лідерів в Каунасі, організованого Спеціальною Олімпіадою Литви. Учасники грали в різноманітні ігри і вчилися спілкуватися, не використовуючи мови. Також вони намалювали місяці, які згодом ляжуть в основу Календаря на 2023 році.
Незважаючи на війну, у Волинській та Черкаській областях вдалося провести обласні футбольні турніри, з залученням спортсменів-переселенців СОУ. Подібні турніри з залученням наших спортсменів, які змушені зараз перебувати за кордоном, пройшли у Польщі, Словаччині, Естонії, Румунії, Німеччині.
Зокрема, у Німеччині (м. Нойс), українська делегація у складі 12 спортсменів завдяки Parimatch Foundation Ukraine взяла участь у Першому міжнародному Кубку з інклюзії і привезла додому перше місце і, власне, сам Кубок змагань. Важливим моментом змагань стала робота з дітьми та молоддю з інвалідністю. Адже співробітники Клубу «Рейнкрафт Нойс» постійно працюють над покращанням методів задля залучення та соціалізації своїх вихованців, використовуючи найновіщі підходи й методики. Одна з них, коли особливі спорстмени наслідують здорових, повторуюючи за ними всі рухи і вправи, що, безумовно, сприяє соціалізації та інтеграції в соціум.
26 травня у Луцьку команди Спеціальної Олімпіади України Рівненської і Волинської областей, спільно з викладачами та студентами Факультету фізичної культури, спорту та здоров’я Волинського національного університету імені Лесі Українки зіграли товариський матч, цікаво й дружньо провели час.
29 травня на стадіоні “Юність” м. Сміла (Черкаська область) проведено Відкритий обласний турнір з футболу 5х5. Ініціаторами та організаторами виступили виконавчий директор Спеціальної Олімпіади України Андрій Підварко та відділ молоді та спорту Смілянської міської ради, очолюваний Валентиною Зборівською. Участь у змаганнях взяло 5 команд: сміляни, кам’янчани, черкащани, Балаклеївське ОТГ та переселенці з Харкова.
Змагання проходили у гострій боротьбі, але в дусі взаємної поваги, товариськості, дружби й доброти. Прикрістю була повітряна тривога, яка переривала проведення змагань. Перебуваючи в укриті, черкаські хлопці співали чудову пісню “Червона калина”. Переможцями стала Балаклеївська ОТГ. Сміла виборола 2 місце, третє за черкащанами. Кубок найкращого гравця турніру отримав Володимир Ветрищ. Переможці отримали грамоти, пам’ятні медалі, смачні подарунки, футбольні
м’ячі та пам’ятні футболки від Спеціальної Олімпіади України.
Спеціальна Олімпіада України, разом із партнерами, друзями, однодумцями постійно підтримує молодь з особливими потребами та їхні родини. СОУ вдячна Українській асоціації футболу і Українській асоціації футболу людей з інвалідністю, особисто Миколі Оскомі, за допомогу у розвитку
футболу Спеціальної Олімпіади України.
Логічним завершенням Європейського тижня футболу став підсумковий онлайн семінар СОУ 31 травня «Особливості проведення Європейського Тижня Футболу в Україні в умовах війни», в якому взяли участь волонтери, тренери, спортсмени й студенти НУФВСУ. Крім Європейського футбольного тижня, мова в ньому йшла про Всесвітні Ігри Спеціальних Олімпіад (Берлін, червень 2023) та підготовку відбіркових змагань в Україні.