Спеціальна Олімпіада України
Shadow

Національна стратегія у сфері прав людини

Минулого тижня президент України Володимир Зеленський затвердив  Указ «Про Національну стратегію у сфері прав людини», в якій у пункті 14 мова йде про забезпечення права людини на охорону здоров’я.

А саме те, «що кожен в Україні має рівний доступ до якісної медичної допомоги та медичного обслуговування».

В Указі, зокрема, зазначено такі завдання, спрямовані на досягнення мети:

 • забезпечити гарантований обсяг медичних послуг населенню;
 • впровадити ефективну систему реабілітації у сфері охорони здоров’я, забезпечити гарантований обсяг медичних та реабілітаційних послуг для населення;
 • зменшити інвалідизацію населення, забезпечити подовження активного здорового способу життя;
 • привести критерії встановлення інвалідності та отримання реабілітаційних послуг і засобів особами з інвалідністю у відповідність із Міжнародною класифікацією функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я;
 • створити умови для збереження психічного здоров’я населення, впровадження послуг з психічного здоров’я в територіальних громадах;
 • впровадження програм з основ психічного здоров’я дітей в закладах освіти.

Але багато з цього Спеціальна Олімпіада України (СОУ), уже рік, в межах своїх можливостей, не декларує, а реалізовує. Адже зараз, люди з відхиленнями у розумовому розвитку опинилися у зоні ризику через певні генетичні особливості, які пригнічують опір організму до COVID-19, коронавірус для них смертельно небезпечний. Люди з синдромом Дауна в 5 разів більше за інших ризикують потрапити до лікарні з COVID-19, а їхні шанси померти від цього захворювання і зовсім в 10 разів вище, ніж у решти населення.

Спеціальна Олімпіада України, в рамках проєкту «Здорові громади» у Вінницькій і Херсонській областях співпрацює з цільовими університетами, клініками і приватними лікарями задля того, аби люди з інтелектуальними відхиленнями різної форми важкості мали доступ до якісної медицини. Завдяки Голісано Фаундейшн, СОУ проводить безпосередню роботу з громадами, медичними закладами задля поліпшення здоров’я людей з відхиленнями у розумовому розвитку та покращення якості їхнього життя.

Так, з березня 2020, незважаючи на світову пандемію, СОУ постійно проводить різноманітні обстеження, скринінги спортсменів у рамках СО програм FitFeet, Health Promotion, FunFitness.

Останнє обстеження відбулось 21 березня у Херсоні в лікувально-діагностичному центрі Taurt Medical з використанням високоякісного обладнання. Щоразу, проводячи комплексні обстеження, які супроводжуються практичними семінарами для лікарів, бачимо, наскільки збагачуються їхні знання, змінюються підходи роботи з людьми з відхиленнями у  розумовому розвитку. Рекомендації фахівців, поза всяким сумнівом, допомагають зміцнити здоров’я спортсменів СОУ і членів їх родин, які також беруть участь в обстеженнях.

Деталі реалізації проєкту «Здорові громади» в України:

 1. Як ми зміцнювали здоров’я в Херсоні – Спеціальна Олімпіада України (specialolympics.org.ua).
 2. У Вінниці стартувала нова програма Спеціальної Олімпіади України – FitFeet – Спеціальна Олімпіада України (specialolympics.org.ua).
 3. Пресконференція “Спеціальна Олімпіада України – інклюзія та здоров’я людей з інвалідністю в умовах пандемії» – Спеціальна Олімпіада України (specialolympics.org.ua).
 4. 20 грудня 2020 р. СОУ у рамках кампанії «Здорові громади» провела у Вінниці семінар для медичних працівників – Спеціальна Олімпіада України (specialolympics.org.ua).
 5. Навчальний семінар-презентація для викладачів і студентів Херсонського державного університету – Спеціальна Олімпіада України (specialolympics.org.ua).